СРПСКО ПРАВНИЧКО ДРУШТВО 
КАО ТЕМЕЉ СТВАРАЊА 
Српског светског сабора слоге


 Учешће председника Српског правничког друштва адвоката Зорана Радовића, председице Сената Милке Кајганиц и више сараднице Секције та људска права Весне Микић, председице Српског светског сабора слоге на трибини "Срби, народ у нестајању" у организацији Српског светског сабора слоге уз благослов Епархије Врањске.


У Новом Саду основано је Друштво правника Војводине 
српског правничког друштва.



У историјски значајном дану, 21. априла 2024. године, Нови Сад је био свидок рођења нове институције - Друштва правника Војводине Српског правничког Друштва. Циљ Друштва је унапређење правне струке и положаја правника у Војводини. Ова важна иницијатива има за циљ да обогати правни простор Војводине кроз размену идеја, стварање мреже сарадње, и пружање платформе за дискусију и образовање у области права.  


Друштво правника Војводине ће омогућити правницима у региону да се повезују, деле знање и искуства. Овај чин оснивања означава нову еру сарадње и иновација у правној области Војводине. Очекује се да ће ово Друштво постати водећа снага у унапређењу правне струке у Војводини и да ће допринети изградњи посвећене и одрживе правне заједнице. Михајло Чонкић именован за је председника Друштва правника Војводине у Српском Правничком Друштву. Господин Чонкић, са богатим искуством у правној професији и његова посвећеност и визија обећавају да ће Друштво функционисати на највишем нивоу и допринети просперитету правничке струке у Војводини. Као председник, господин Чонкић ће радити са ентузијазмом и прецизношћу да оствари циљеве и мисију Друштва, дајући приоритет ефикасности, транспарентности и сарадњи у свим активностима организације. Са његовим избором Друштво правника Војводине поседује снагу и водство неопходно за стварање позитивних промена у правном окружењу. 


У ШАПЦУ основано је Друштво правника ЗАПАДНЕ СРБИЈЕ при нашем друштву.


Почетком марта у Шапцу основано је Друштво правника Западне Србије при Српском правничком друштву. Циљ оснивања овог друштва је да организује различите активности које ће обогатити знање и вештине правника, промовисати дијалог и размену искустава, као и унапредити правну науку и праксу на овом подручју. Оснивање Друштва правника Западне Србије у Шапцу даће допринос подизању свести о важности правних питања у овом региону, као и у стварању бољих услова за развој правне струке. Организација семинара, обука, конференција и других активности биће од суштинског значаја за стално усавршавање правничке заједнице и прилагођавање на изазове савременог правног окружења.


СРБИЈА НА ВЕЗИ



Милка Кајганић, председница Сената Српског правничког друштва гостовала је у емисији “Србија на вези” Радио-телевизије Србије поводом премијере филма ,,33 Анђела” који говори о страдању српске деце за време Другог светског рата. Милка је косценаристкиња филма наводећи да је филм истина о српској деци у злогласним норвешким логорима нагласилаи да су „страдала наша деца, а не ратни заробљеници, из села око Сиска, Кордуна, Млаке, Јасеновца, Козаре, Сарајева, Рогатице, Кикинде, Зрењанина, њих именом и презименом 144“. Потребно је поменути да је филм сниман у српско-норвешкој копродукцији, а из разговора са гошћом такође ћемо сазнати и како је дошло до идеје да се сними један овакав филм, који су разлози и мотиви, у чему је његов значај, како су се прикупљали подаци и где се све истраживало, где се све снимало и колико је трајало снимање, као и где и када ће да се оџи премијера филма и где ће све још филм да буде приказан и други важни и занимљиви одговори.



ПРОЈЕКАТ - Семинари за наставнике
српског језика



Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону, Министарства спољних послова и Српско правничко друштв закључили су уговор о суфинансирању реализације пројекта „Семинари за наставнике српског језика у Румунији и Мађарској“ за реализацију  пројектних активности.


Језичка права обухватају људска и грађанска права која се тичу коришћења језика у приватном и јавном простору. Право на језик је фундаментално за лични и колективни идентитет. Нека од језичких права су: право на употребу свог језика, право на очување свог језика и његово преношење наредној генерацији, право на коришћење имена и презимена на свом језику, право на школовање на свом језику, право на изражавање, примање, слање и размену обавештења и идеја на свом језику.


Полазећи од тога да Србија даjе подршку процесу побољшања услова за остваривање права држављана Републике Србије који живе у иностранству. помоћ у очувању и развоју духовне, националне и културне самобитности српског народа изван. Републике Србије, где српски језик такође игра основу остваривања тог развоја Српско правничко друштво и Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону Министарства спољних послова су то преточили у уговор о реализације пројекта „Семинари за наставнике српског језика у Румунији и Мађарској“.



ПОЛИЦИЈА И ПРАВНИЦИ



Заједничким снагама, у оквиру овог Меморандума, залажемо се за поштовањем Устава Републике Србије, као и од тога да је Покрајина Косово и Метохија саставни део територије Србије, сарадњу у погледу размене знања и искустава припадника полиције и дипломираних правника, као и унапређење полицијске струке и науке у којима постоји заједништво правника и припадника полиције, заједничке иницијативе за доношење, измену и допуну закона, других прописа и општих аката који се односе на припаднике полиције, залагање за одговарајући друштвени и материјални положај правника и припадника полиције, залагање за одговарајуће учешће правника и припадника полиције у припремању промена Устава и закона, посебно оних који се односе на правнике и припаднике полиције, организовање стручних семинара, саветовања, предавања и других облика стручног усавршавања и издавање стручних и научних публикација и сарадња у издавању публикација од интереса за право и улогу припадника полиције.


Меморандум о сарадњи потписали су Зоран Н. Радовић у име Српског правничког друштва и Ненад Љубишић у име Струковног удружења полиције „Др Рудолф Арчибалд Рајс“ 



Партнерство за отворену управу (ПОУ) –  
Open Government Parntership –



Партнерство за отворену управу (ПОУ) –  Open Government Parntership – представља међународну иницијативу чија је сврха обезбеђивање подршке и већег ангажовања влада широм света у циљу побољшања интегритета, транспарентности, ефикасности и одговорности јавне власти, кроз изградњу поверења јавности, сарадњу са организацијама цивилног друштва, оснаживање учешћа грађана у управљању, борбу против корупције, приступ информацијама, употребу нових технологија, све у циљу остваривања делотворнијег и одговорнијег рада јавне власти. 


Партнерство је формирано 20. септембра 2011. године када је усвојена Декларација Партнерства за отворену управу од стране осам влада. Данас има 79 земаља учесница и 20 локалних заједница. Србија се Иницијативи придружила у првој години рада, у 2012. години. Као учесница у наведеној глобалној иницијативи, Република Србија подржава основне вредности садржане у Декларацији ПОУ, које су у складу и са спровођењем општег циља реформе јавне управе Републике Србије – обезбеђење високог квалитета услуга грађанима и привредним субјектима и стварање јавне управе која ће значајно допринети економској стабилности и повећању животног стандарда грађана.


ПОУ представља платформу за сарадњу управе са грађанима унапређење транспарентности, одговорности и ефикасности јавне управе, као и међународни форум за дијалог и размену искустава између управе, организација цивилног друштва, грађана и приватног сектора.


Република Србија је до сада израдила три акциона плана. Од периода када је усвојен први Акциони план до данас,  спровођење иницијативе Партнерство за отворену управу подигнуто је на виши ниво, подигнут је ниво обавештености државних органа у вези са овом иницијативом и значајно је унапређена сарадња са цивилним друштвом, што је један од главних принципа отворене управе.



Књижевно вече – промоција књиге 
“Љубав према слободи”


 

Књижевно вече – промоција књиге “Љубав према слободи” наше колегинице Милке Кајганић, председнце Удружења писаца Литерарни круг ЗЛАТНО ПЕРО у Швајцарској и председнце Сената нашег Друштва. ⏳ 15.10.2022 у 18 часова у сали Градске општине Нови Београд. Модератор вечери се захвалио присутним гостима што су одвојили своје време за промоцију књиге о животу и нашег народа са Кордуна и њиховом страдању и борби за опстанак. Посебно се у име Српског правничког друштва и наше Милке захвалио ГО Нови Београд јер је у доброј вери омогућила да се овај културни догађај реализује, Крајишком културном центру Београд који је помогао промоцији књиге, са сниматељем Миланом Јовановићем, такође и Милу Шапићу испред Завичајног клуба Кордунаша и Коалиције удружења избјеглих и расељених лица, проф.др Предраг Петровић са Филолошког факултета Универзитета у Београду и Миодрагу Линти председнику Савеза Срба из региона.



СРБИЈА И САД



У Клубу посланика у Београду реализован догађај представља заједничког пројекта Конгреса српско-америчког пријатељства (KSAP) и Националног демократског института (NDI) под називом “Амбасадори српско-америчке академије“. У првом делу програма присутнима се обратио господин Владимир Маринковић, народни посланик Скупштине Србије и оснивач Конгреса српско-америчког пријатељства који је представио досадашњи рад и истакао значај постојања овакве организације у нашој земљи. Потом се свим учесницима обратио господин Немања Старовић, државни секретар Министарства спољних послова у Влади Републике Србије напомињући да је срећан је око 150 младих и квалитетних људи прошло Српско-америчку академију за лидере у организацији Конгреса српско-америчког пријатељства. Након тога је уприличена свечана додела сертификата полазницима III, IV и V циклуса међу којима је и наш колега Јован Станковић, Заменик генералног секретара Српског правничког друштва.