сЕКЦИЈА ЗА ПРАВНУ ИСТОРИЈУ СРПСКОГ НАРОДА


Кроз студиј правне историје, дубоко уроњени у векове прошлости, схватамо колико је правда била важна за сваки период људске цивилизације. Научимо да цени­мо наслеђе правних традиција и да извлачимо поуке из прошлих грешака и успеха, како бисмо градили боље и праведније друштво за будуће генерације


ПРАВНА ИСТОРИЈА
СРПСКОГ НАРОДА


 

Правна историја српског народа је богата и сложена, протежући се кроз векове различитих политичких, друштвених и културних промена. Од давних времена, српски народ је развио своје правне традиције које су одражавале специфичности тог периода и утицале на формирање правног система који данас познајемо. У средњовековној Србији, правни систем је био заснован на обичајном праву, као и на праву византијског и римског порекла. Законик цара Душана, познат као Душанов законик, био је један од најзначајнијих правних списа тог доба, који је установио основна правила у областима брака, наслеђа, кривичног права и других области. Током владавине Отоманског царства, српски народ је био под турском влашћу, што је довело до интеграције исламског права у правни систем. Међутим, очуване су и одређене аутономне институције које су чувале српски идентитет и правне обичаје. Модерна српска правна традиција почиње у 19. веку, посебно током владавине кнеза Милоша Обреновића и кнеза Михаила Обреновића. Тада су донети први закони који су обезбеђивали основна грађанска права и слободе, попут слободе говора и слободе штампе. Након стварања Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца 1918. године, касније Краљевине Југославије, српско право је постало део ширег правног система. Током социјалистичке ере, Србија је имала свој правни систем унутар Социјалистичке Федеративне Републике Југославије, где су комунистичке власти централизовале правосуђе. Савремена Србија, као суверена држава, има свој правни систем заснован на Уставу Републике Србије, законима и међународним правним нормама. Кроз историју, српски народ је прешао дуг пут у развоју својих правних институција и обичаја, од средњовековних обичајних правила до модерног правног система који настоји да обезбеди правду, слободу и једнакост за све грађане.


РУКОВОДИЛАЦ СЕКЦИЈЕ ЗА
ПРАВНУ ИСТОРИЈУ СРПСКОГ НАРОДА
СРПСКОГ ПРАВНИЧКОД ДРУШТВА

ЧЛАНОВИ СЕКЦИЈЕ

једнакост, правда и слобода



" Једнакост нас подсећа да су сви људи једнако важни и заслужују поштовање, независно од њихове расе, пола, вере или друштвеног статуса. Правда је императив који нас обавезује да се боримо за истину и праведност у свим областима друштва, осигуравајући да нико не буде жртва неправде или дискриминације. Слобода је темељна вредност која нам омогућава да изражавамо своје идеје, верујемо у оно што сматрамо исправним и живимо животом који сами одаберемо"